סכיזופרניה – איך זה נראה?

סכיזופרניה הינה הפרעה נפשית מורכבת ביותר מקבוצת המחלות הפסיכוטיות ונחשבת להפרעה חמורה ביותר. סכיזופרניה היא אינה מחלה נפוצה בקרב האוכלוסייה והערכות מדברות על כ-0.5% חולים באוכלוסייה כאשר האבחנה של הפרעה זו דורשת אבחון מקיף על ידי פסיכולוג קליני. הגורמים להפרעה זו הם בעיקר גנטיים אם כי יש השפעה גם לגורמים פסיכולוגיים וחברתיים כאשר מדובר על פריצתה של הפרעה בקרב אדם, כאשר רוב ההפרעות מתחילות בגיל צעיר יחסית. שימוש בסמים או חומרים מסוכנים עלול להאיץ את ההתפרצות של ההפרעה.

סימפטומים של סכיזופרניה

רוב הסממנים של ההפרעה מתרכזים בתופעות התנהגותיות ונפשיות כאשר בין היתר אנו מדובר בהזיות, מחשבות שווא, התנהגויות מוזרות בעקבות חוויות שחווה החולה, חוסר חשק, חוסר יוזמה ועוד שלל קשיים תפקודיים בחיי היום יום.

בנוסף, בניגוד להפרעות אחרות היא איננה עקבית ולמשך מספר ימים או שבועות החולה יכול להתנהג כרגיל ולאחר מכן פתאום שוב להראות את אותם סממנים הקשורים בהפרעה ומכאן גם נגזר שמה השני הפרעה דו קוטבית, כאשר החולה נראה לעיתים כמו שני אנשים שונים בדרכי ההתנהגות שלו.

טיפול בסכיזופרניה

הטיפול בסכיזופרניה נעשה במספר רבדים כאשר בראש ובראשונה מתרכזים בפאן התרופתי של הטיפול. ישנן מספר תרופות אשר כל אחת מתאימה לרמה אחרת של ההפרעה, כלומר תרופה למקרים קלים יותר ולמקרים קשים יותר וביניהן מנסים את התרופה שתתאים ביותר. בנוסף לתרופות בסכיזופרניה מוסיפים לטיפול גם תרופות נוגדות דכאון. פרט לטיפול התרופתי נעשה גם טיפול פסיכולוגי שיקומי כאשר המטרה היא לעזור למטופל להשתקם מההפרעה על ידי פעולות שונות כמו למשל ריפוי בעיסוק, פסיכותרפיה על מנת שיסייעו להשפיע לטובה על התהליך של הטיפול התרופתי.

במקרים שבהם המטופל סובל מסכיזופרניה קשה ובהיעדר מערכת תומכת שתסייע לו במסגרת הטיפול התרופתי והפסיכולוגי כמו חברים או משפחה, מתבצע תהליך של טיפול באשפוז במוסד מתאים בין אם מדובר באשפוז מרצון לאור הבנתו של המטופל שמצבו קשה ולעיתים מתבצע תהליך של אשפוז בכפייה תחת תנאים מסויימים. למשפחה וסביבה קרובה חלק חשוב מאוד בתהליך השיקום של המטופל כמו גם קבוצות תמיכה וסיוע.

דעו את הזכיות שלכם

כאשר אבחון סכיזופרניה מתגלה באמצע החיים, כדאי וחשוב מאוד לבדוק מהן בדיוק הזכויות הרפואיות ומה בדיוק מגיע לסובל ממנה מביטוח לאומי. במידה ואתם חוששים להתנהל מול המוסד בעצמכם, ניתן להיעזר בחברות שיקלו עליהם למצות את הזכויות כמו לבנת פורן למשל.

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.